Opinion: Ku shkoi shëndeti i shqiptarëve?

Periudha e fushatës zgjedhore ishte kryevepra e Partisë Socialiste me në krye kryeministrin, ministrat, shokët e partisë dhe patronazhistat. Një shfaqe e jashtëzakonshme e cila shitej herë si shembull i një fushate moderne e artistike e herë si argument e sulm ndaj partive të tjera e kryesisht ndaj asaj demokratike të cilat “sëmurnin e dëmtonin”…

Read more

Zgjedhjet në Kosovë : Çfarë do të thotë kjo për Shqipërinë?

Nëse flasim për zgjedhjet e 14 Shkurtit në Kosovë, mund të pritet të diskutojmë rreth qeverisjes, ndryshimeve të pritshme, reformave, demokracisë etj., Në fakt, ky shkrim do të ketë një qasje ndryshe, me qëllim reflektimin rreth rolit dhe efekteve konkrete që sjellin zgjedhjet në Kosovë mbi zgjedhejt e ardhshme në Shqipëri. Në këtë aspekt, fokus…

Read more

Përmbytjet në Shqipëri = Mungesë vizioni e infrastrukture

Përgjatë viteve dëgjojmë nëpër mediat tona rreth përmbytjeve, qoftë në Elbasan, Tiranë, Durrës, Vlorë, Shkodër apo në çdo qytet të Shqipërisë. Kjo situatë prek jetën e përditshme të banorëve të zonave ku ndodhin këto fatkeqësi natyrore. Çdo sezon, reshjet e shiut dhe përmbytjet vazhdojnë të rriten në shpeshtësi dhe në dendësi. Nga se vijnë këto përmbytje,…

Read more

Kur shteti dhe policia bëhen cigare!

Policia është manifestimi ose imazhi më i qartë i autoritetit shtetëror. Këto dy institucione kanë një marrëdhënie të ndërsjellë. Kjo do të thotë se, nëse shteti është i drejtë dhe zbaton ligjet dhe kushtetutën, edhe institucioni policor bën të njëjtën gjë. Nëse shteti vepron të kundërtën, kjo pasqyrohet edhe tek policia. Në parim, të dyja…

Read more

Arrihet objektivi, Shqipëria siguron vendin e parë në grup

Tiranë – Kombëtarja shqiptare ka triumfuar me meritë kundër Bjellorusisë mbrëmjen e djeshme me rezultatin 3-2 në “Air Albania” duke siguruar vendin e parë në grup me plot 11 pikë. Kuqezinjtë e drejtuar nga Edi Reja sigurojnë ngjitjen një vazo më lart në Ligën e Kombeve, por kanë shanse të ngjiten edhe në vazot për…

Read more

Si ndryshimet e vogla arrijnë të bëjnë një diferencë të madhe?

Imagjinoni sikur situata jonë profesionale, familjare dhe private të dukej vërtet aq mirë sa ne mundohemi ta shfaqim gjatë ditës, nën shoqërinë e miqve, shokëve, fisit apo edhe njerëzve të panjohur. Sigurisht, jo vetëm ti, por në nivele të ndryshme çdokush mundohet të ndërtojë një fasadë perfekte të jetës së tij sapo lind dielli. E…

Read more

Duelet me Armeninë, Kazakistanin & Lituaninë, ja programi mediatik e stërvitor i Kombëtares

Kombëtarja shqiptare do të nisë nga e diela grumbullimin për ndeshjen e 7 tetorit ndaj Armenisë në transfertë dhe dy ndeshjet e radhës së Ligës së Kombeve ndaj Kazakistanit (11 tetor) dhe ndaj Lituanisë (14 tetor). Më poshtë, po ju njohim me programin paraprak mediatik dhe stërvitor të përfaqësueses kuqezi për këto dy ndeshje. Në…

Read more

Rimëkëmbja ekonomike/ Basha zbulon çfarë i thanë gjermanët e Ministrisë së Ekonomisë në Berlin

Tiranë – Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka folur mbrëmjen e sotme në lidhje me planin ekonomik të paraqitur nga opozita për rimëkëmbjen ekonomike pas krizës së pandemisë. Duke e shpjeguar në planin me 5 pika në studion e Çim Peka Live, Basha tregoi dhe një bisedë konfidenciale që ka patur në ministrinë e…

Read more