Koronavirusi/ Belgjika jep vendimin, ndalon prostitucionin

Bruksel – Brukseli njihet edhe si kryeqendra e Bashkimit Europian, por në kushtet e pandemisë, ka vendosur të ndalojë ushtrimin e prostitucionit deri tani një aktivitet i ligjshëm në qytet. Belgjika ka ndër raportet më të larta të vdekshmërisë nga koronavirusi për banor në botë. Kryeqyteti belg ka ndaluar ushtrimin e prostitucionit në disa zona…

Read more

Arsimi i lartë/ Kushi publikon datën, kur do të fillojë viti i ri akademik?

Mbrëmjen e djeshme ministrja e re e Arsimit Evis Kushi ka bërë me dije për datën e nisjes së vitit akademik. Sipas ministres Kushi, viti i ri akademik 2020-2021 për universitetet do të nisë më 2 Nëntor. Urdhri është firmosur mbrëmjen e djeshme nga vetë ministrja e re e Arsimit, Evis Kushi. “Urdhëroj: 1. Viti akademik 2020 – 2021 në institucionet…

Read more

Një këndvështrim historik mbi mjekësinë dhe dentistrinë.

Para mesjetës – Historia e mjeksisë dhe dentistrisë fillon që me njeriun e parë në botë. Me zhvillimin e shoqërisë çdo popull dha kontributin e tij edhe në degën e mjeksisë dhe të dentistrisë. Një datë ekzakte kur dentistria filloi si profesion më vete nuk ka, por ka prova të pa kundërshtueshme të ekzistencës së…

Read more

Cili duhet të jetë roli i KKD-së dhe diasporës rreth zhvillimeve politike në Shqipëri?

Diaspora është thesari i Shqipërisë. Me plotë kuptimin e fjalës, diaspora është një nga kollonat kryesore që ka mbajtur dhe mban në këmbë shtëpinë e shqipëtarëve, Shqipërinë. Përgjatë viteve ajo ka ka formësur vetë historinë. Duke kontribuar në luftën për pavarësi dhe duke ndërtuar dinjitetin e shqiptarëve në arenën ndërkombetare. Sot diaspora është aktor kryesor…

Read more

Krenari, bindje, frikë – trinomi i shqiptarit.

Njerëzit do harrojnë se ç’the, njerëzit do harrojnë se ç’bëre, por njerëzit kurrë nuk do harrojnë sesi i bëre të ndihen. – Maya Angelou Si u ndjetë kur mësuat shembjen e Teatrit Kombëtar?Si u ndjetë kur ngelët të papunë prej COVID-19 dhe pa asnjë ndihmë nga qeveria?Si u ndjetë kur kuptuat se investimet e një…

Read more

Pse shqipëtarët duhet të kontrollojnë jetën politike dhe jo politika jetën e shqipëtarëve?

Gjithmonë shqipëtarët kanë qenë të interesuar rreth jetës politike, të ndarë në të majtë, të djathtë ose të qëndrës apo siç i njohim ndryshe PS, PD dhe LSI. Edhe sot, shqiptarët ashtu ndahen, duke bërë tifozllëk për to siç bëjnë për Milanin, Interin dhe Juventusin.Ne jemi mësuar të bërtasim për këto skuadra futbolli, duke i…

Read more

Çfarë është bruksizmi dhe si shërohet?

Bruksizmi është një shtrëngim i fortë, i pa vetëdijshëm i dhëmbëve.Quhet ndryshe simptomi i “kërcitjes” që ndodh gjatë lëvizjeve të nofullës së poshtme. Ndodh më shumë gjatë natës. Autorë të ndryshëm e quajnë “okluzioni nervoz’’. Etiologjia e bruksizmit mbeshtetet në dy faktorë:         1- Psikogjen Studimet e sotme pohojnë që faktori psikogjen është parësor. Sipas…

Read more