Çfarë është bruksizmi dhe si shërohet?

Bruksizmi është një shtrëngim i fortë, i pa vetëdijshëm i dhëmbëve.Quhet ndryshe simptomi i “kërcitjes” që ndodh gjatë lëvizjeve të nofullës së poshtme. Ndodh më shumë gjatë natës. Autorë të ndryshëm e quajnë “okluzioni nervoz’’. Etiologjia e bruksizmit mbeshtetet në dy faktorë:         1- Psikogjen Studimet e sotme pohojnë që faktori psikogjen është parësor. Sipas…

Read more

Cilat janë hapat drejt motivimit të vetvetes?

Të gjithë jemi stresuar, mërzitur, ndoshta të gjëndur pa energji dhe të pamotivuar në këtë periudhë kohore. Kjo për shkak të pandemisë, situatë e cila ka ndyshuar në shumë mënyra jetën tonë. Periudha në të cilën po kalojmë na ka ofruar mundësi të reja mbi stilin tonë të jetesës. Ne kuptuam se mund të rrimë…

Read more

Mundësi Aplikimi – Programi Virtual i Hulumtimit 2020.

Programi i Hulumtimit Veror YCR është një mundësi e shkëlqyer për të mësuar dhe për tu rritur në një nivel personal. Jo vetëm që ofron një shans për të zhvilluar dhe diversifikuar aftësitë, duke u përfshirë në një përvojë hulumtuese që provokon mendimin, por gjithashtu jep një mundësi për të eksploruar praktikisht botën dhe për…

Read more

Cili është roli i higjenistit dentar në shëndetin tuaj oral?

Në botën e gjerë të stomatologjisë shpeshherë ndeshemi me terma të ndryshme që nuk i kemi dëgjuar më parë. Disa prej tyre janë thjeshtë një formë sinonimi i një termi tjetër. Në rastin tonë ndonjëherë quhet higjienist oral ose higjenist dentar. Ai është një profesionist i liçencuar dentar, i regjistruar në një shoqatë dentare ose…

Read more

Mundësi Aplikimi – Sfida COVID-19. Financim Projektesh deri në 25.000€.

Përshkrimi i Sfidës. Qendra e programit të zhvillimit teknologjik e Kombeve të Bashkuara, për inovacion dhe zhvillim të qëndrueshëm i bën thirrje komunitetit global të mbështesë vendet në zhvillim përmes ndarjes dhe transferimit të teknologjisë me burim të hapur (open-source). Kjo sfidë ka tre veprime prioritare: – Dizejnimi i mjeteve dhe burimeve të përsëritshme, me…

Read more

Rrjeti i Studentëve Shqipëtarë në IDF organizon prezantimin online te projektit “Talkinno avec Anjeza”.

Rrjeti i studentëve shqipëtarë në Ile de France ka filluar hapat e organizimit nën objektivin “Rrjeti Studentor, një trampolinë projektesh”.Këtë herë, duke u përshtatur me kushtet aktuale të shkaktuara nga Covid-19, Rrjeti Studentor në bashkëpunim me “Association Albania” e kthyen takimin me shqipëtaren nga Franca, Anjeza Shena rreth projektit të saj Talkinno në një webinar…

Read more

Çfarë është varësia dhe si shkaktohet ajo ?

Çfarë e shkakton varësinë? E thjeshtë. Ja çfarë ndodh. Në qoftë se përdor lëndë narkotike për 20 ditë, ditën e 21-të trupi yt do ta kërkojë me ngulm atë. Kjo ndodh për shkak të disbalancës së neurotransmetuesve që ndodhen në trupin tonë. Por ka një kleçkë. Gjithçka që dimë për varësinë nga këto lëndë është…

Read more

“As në qiell, as në tokë”- nga poeti më i talentuar Ersid Karaj

“As në qiell, as në tokë”  Ka zemra që qajnë dhe sy që qeshin, Ka shpirtra që vuajnë dhe ndjenja që heshtin. Ka organe që rënkojnë dhe qeliza që vdesin, Ka njerëz që dashurojnë dhe dëshira që mbesin. Ka fytyra që digjen dhe këmbë që s’ecin. Ka zemra që shiten dhe zhgënjimin e tresin Ka ëndrra që flasin dhe gjurmë që flenë. Ka histori të trishta dhe ligështira që rrëfejnë. Ka mëngjese të zbehta dhe trishtime që flasin. Ka mbrëmje që na frikësojnë dhe njeriun e vrasin. Ka male që vuajnë në rënkime e shqetësime Ka shtigje dhe fusha që të ndjekin në shtegtime…  “Ëndërr për Ty” Nëpër lugina mbete tashmë ti e dashur; Mes flokëve të gjelbërta e shtrirë diku atje tutje, Ku kalojnë çobenjtë me bagëtinë e hapur, Ja, që prej atje dukesh ti, duke më bërë lutje. Në atë lëndinë gërryese të lulëzuar ti ke ardhur; Mes trëndafilave zvarritesh që çelin diku atje tutje, Ku zbardhojnë gjelbërimin me këmbët e zbathura, Ja, që prej atje po m’a dërgon mua një puthje. Në atë fushë të shkundur prej dushqeve vuan e dashur; Mes shtigjeve magjike lundruese atje tej, Ku ngrysen netët tona me frymën e heshtur, Ja, që prej atje tutje vazhdoj akoma të të ndjej…  “Do të vdes një ditë” Do të vdes një ditë, Si shumë ditë të tjera që kam vuajtur, Do të vdes një ditë, Ku do më mbuloj një gjumë i thellë e i humbur, Do të vdes një ditë, Ku do harrohen gjurmët e mia, Do të vdes një ditë, Si shumë ditë dhe net që kalova të këqija Do të vdes një ditë, Ku mbrapa do të lë plagët që më dhimbnin Do të vdes një ditë, Duke mos patur sytë që lodheshin e flinin. Do të vdes një ditë, Ku do të lë poezitë që bashkë me to jetova dikur Do të vdes një ditë, Ku do të harrohem në atë errësirë si një pëlhurë.  “Dita dhe nata” Dita dhe nata, Po më duken si dy muaj, Se di ç’bëjmë unë dhe flaka. Digjemi apo më shumë vuajmë. Japim jetë dhe nuk jetojmë, Japim shpresë apo atë e harrojmë, Japim dashurinë apo e shesim. Apo japim paqe dhe më pas vdesim. Japim dije apo nuk flasim, Japim respekt apo e humbasim, Jemi të lumtur apo bëjmë sikur jemi. Apo digjemi së bashku dhe nuk rrëfehemi…  “Ti më sfidon mua” Kjo vjeshtë e artë pa ty është e verbër, Sjell një pikëllim si nga një botë tjetër. Nga malli më vjen papritur fjala “të dua”, Nuk e di e dashur, por…”ti më sfidon mua” ! Duart e tua pasqyra e shpirtit tim, Sjell një etje dhe më pas një pikëllim. Nga etja më vjen gjithmonë fjala “te dua”, Zemër… vërtetë,”ti më sfidon mua” ! Sytë e tu lexojnë, mendimet e fshehta, Sjellin një ulërimë dhe më pas vjen heshtja. Nga malli më vjen papritur fjala “të dua”, E dashur… vërtetë, “ti më sfidon mua” !  “Kur në mëngjes pranë mos më kesh.” Ti do trishtohesh atëherë, Kur në mëngjes pranë mos më kesh. Unë do vij tek ti si çdo pranverë, Kur ti të kërkosh me mua të jesh! Çdo ditë, kur në mëngjes ende mos jesh zgjuar, Do vij ngadalë të t’i shoh sytë e bukur. Ti do tretesh nga malli për t’u ledhatuar, Se kur të zgjohesh s’do jem unë, por një flutur ! E prapë unë për ty do jem i paprekshëm, Kur në mbrëmje me mua do biesh të flesh. Ti do zgjohesh e unë do qëndrojë i përjetshëm “Kur në mëngjes pranë mos më kesh.”  “Shi në qelq” Shiu po rrëshqet në dritaren e qelqtë, E unë këtu brenda rri shpreh një dëshirë, I vrarë, i qeshur në pikat e zbehtë, Më fluturojnë mendimet mbi lagështirë Të tretur, të etur më bëri ky shiu, Por unë në mendime të kam veç ty, I rraskapitur, i vrenjtur ky zagushiu, E përsëri s’na la të malloheshim të dy.  I turbullt i zymtë ishte sot ylberi, Të mërzitur ishin dhe ngjyrat e tij, Tani më duhet të pres të nesërmen e një dielli. Ku të gjallërohemi në imazhin e tij në vetmi  “Pogradeci” Në mes liqenit të Pogradecit, U shfaqën disa dallgë të zymtuara, Dhe disa pulëbardha të etura. Fluturonin mes tij si të dashuruara. Në dritat e para që u ndezën, Njerëzit përreth veç shëtisnin, Dhe në mallin tim të tretur. Si të zhgënjyer përshpërisnin. Kujtime të veçanta ka rreth liqenit, Ndër ta dhe njerëzit që fort punojnë, Dhe në magjinë time të poezisë. “Llazar Gushon më kujtojnë”.  “Ndryshe” “Nuk jam rritur si gjithë të tjerët unë” As me lodra e as me baba pranë. Çdo natë atë e kërkoja më shumë, Por mungesa e tij në kraharor m’kish lënë mall. “Nuk jam rritur si gjithë të tjerët unë”, As me çokollata e dëshira të paarrira. Nuk kërkoja asnjë gjë më shumë, Përveçse babanë në ato ditë të vështira. “Nuk jam rritur si gjithë të tjerët unë”, As të luaja si fëmijët e tjerë, Nuk kërkoja asnjë gjë më shumë, Përveçse ta shikoja atë, njëherë…  Ersid Karaj është një ndër poetët e rrallë në moshën 18 vjeçare. Ai është prej qytetit të Elbasanit dhe këtë vit është…

Read more

Çfarë janë implantet dentare dhe për çfarë shërbejnë ato?

Kohët e fundit, implantet dentare (dhëmbët me mbjellje) janë bërë shumë të përhapura dhe përdoren për qëllimi të ndryshme; qofshin ato shëndetësore apo thjesht estetike. Çfarë janë implantet dentare?Implantet janë një teknikë dentare që lejon zëvëndësimin e një dhëmbi natyral me një artificial. Ata janë të përbërë nga një vidë e veçantë e bërë nga…

Read more

Mundësi Aplikimi – Merr një Çertifikatë Profesionale nga Google (Online).

Nga Ardit Kuqa – CEO i LexoTani Kjo çertifikatë 5-course, e zhvilluar nga Google, përfshin kurrikula inovative të krijuara për t’ju përgatitur për një rol të nivelit të hyrjes në mbështetjen e IT.Një punë në IT mund të nënkuptojë një punë në tavolinë të shërbimit ndaj personit ose në distancë në një biznes të vogël…

Read more